Kwiecień miesiącem świadomości autyzmu

kula ziemska z kolorowymi dłońmi dookoła

Kwiecień miesiącem świadomości autyzmu  

Światowy Miesiąc Autyzmu jest powszechnie obchodzony w kwietniu, jako kontynuacja przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Pamiętajmy zwłaszcza w tym miesiącu, abyśmy wszyscy — zarówno lekarze, jak i pacjenci — przypominali o tym, jak istotne jest zrozumienie i akceptacja osób z autyzmem oraz jak ważne jest okazywanie tym osobom empatii. Bądźmy razem! 

Jak możemy okazać postawę akceptującą wobec osób w spektrum autyzmu?

  • Zwiększając akceptację dla różnych zachowań - dziecko machające rączkami czy nastolatek podskakujący w sklepie, restauracji czy kinie, nie są niegrzeczni. Potrzebują tego do uregulowania swojego układu nerwowego.
  • Odrzucając stereotyp o tym, że autyzm jest zarezerwowany dla chłopców - dziewczynki i kobiety też są w spektrum autyzmu.
  • Używając inkluzywnego języka, czyli takiego, który nie dyskryminuje - zarówno mówiąc o i do osób autystycznych. W codziennym życiu, w domu, w szkole, czy w pracy, używanie określenia „zaburzenie” czy “choroba” jest niewłaściwe i krzywdzące. Lepiej mówić o stanach neuroróżnorodności. Warto też być uważnym na to jak osoba neuroatypowa mówi sama o sobie i ten wybór uszanować.
  • Pamiętając, że każda osoba autystyczna jest inna. Choć są pewne cechy i zachowania charakterystyczne dla spektrum autyzmu, u każdego mogą występować w różnym natężeniu, a niektóre nie występować w ogóle.
  • Okazując zrozumienie dla stanów współwystępujących. U około 80% osób autystycznych diagnozuje się ADHD. Często występuje również dyspraksja, czyli tzw. niezborność ruchowa. Taka wiedza może pomóc w lepszym zrozumieniu i zaakceptowaniu zachowań osób neuroatypowych.
NA GÓRĘ