PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI

Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ

W MARCÓWCE

Opracowano na podstawie:

1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 i 949)
  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. z 2017 r. poz. 649)
  3. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L. 119, s.1)
  4. Statut Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Marcówce

PRZYPROWADZANIE DZIECKA DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

1. Dziecko jest przyprowadzane do oddziału przedszkolnego przez rodziców/prawnych opiekunów, którzy są odpowiedzialni za jego bezpieczeństwo w drodze do przedszkola.
  2. Rodzice/prawni opiekunowie osobiście powierzają dziecko nauczycielowi. Od momentu przekazania dziecka  odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo ponosi szkoła.
  3. Nauczyciel oddziału przedszkolnego ani żaden pracownik szkoły nie ponosi odpowiedzialności za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dziecka pozostawionego przez rodziców przed wejściem do budynku szkoły,  placu zabaw czy w szatni.
  4. W godzinach od 7.45 do 8.00 rodzice/prawni opiekunowie przyprowadzają dziecko. Zobowiązani są do rozebrania dziecka w szatni, odprowadzenia do sali oddziału przedszkolnego i oddania go pod opiekę nauczyciela pełniącego dyżur (wychowawczyni oddziału przedszkolnego).
  5. Rodzice/ prawni opiekunowie mają obowiązek przyprowadzać do oddziału przedszkolnego dziecko zdrowe. Wszelkie dolegliwości dziecka są zobowiązani zgłaszać nauczycielowi i udzielać wyczerpujących informacji na ten temat. Nauczyciel ma prawo odmówić przyjęcia dziecka, jeśli jego stan sugeruje, że nie jest ono zdrowe.
  6. O godz. 8.00 rozpoczynają się zajęcia dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńcze. Dziecko należy przyprowadzać do oddziału przedszkolnego punktualnie. W sytuacji losowej dziecko może być przyprowadzone w dowolnym czasie po uprzednim poinformowaniu nauczyciela – wychowawcę o tym fakcie.

ODBIERANIE DZIECKA Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

1. Dziecko może być odebrane przez rodziców/prawnych opiekunów lub inne osoby dorosłe, upoważnione na piśmie przez rodziców/prawnych opiekunów, zdolne do podejmowania czynności prawnych.
  2. Rodzice/prawni opiekunowie ponoszą pełną odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego z oddziału przedszkolnego przez upoważnioną osobę.
  3. Obowiązkiem nauczyciela jest upewnienie się, czy dziecko jest odbierane przez osobę wskazaną w upoważnieniu poprzez sprawdzenie zgodność danych osobowych osoby odbierającej dziecko z dokumentem tożsamość oraz wykazem upoważnionych przez rodziców osób. Jeśli okaże się, że dane nie są zgodne, nauczyciel powiadamia rodziców i dyrektora szkoły oraz wstrzymuje się z wydaniem dziecka do wyjaśnienia sprawy.
  4. Dopuszcza się możliwość wydania dziecka innej osobie niż wymienione w wykazie upoważnionych przez rodziców osób do odebrania dziecka, jednak wyłącznie po uprzednim przekazaniu takiej informacji przez rodzica bezpośrednio nauczycielowi w formie pisemnej.
  5. Nauczyciel nie wydaje dziecka na prośbę rodzica zgłaszaną telefonicznie.
  6. W przypadku, gdy wychowawca podejrzewa, że dziecko z oddziału przedszkolnego odbiera rodzic będący pod wpływem alkoholu, stanowczo odmawia wydania dziecka, wzywa wówczas drugiego rodzica lub inną upoważnioną do odbioru dziecka osobę.  O zaistniałej sytuacji powiadamia dyrektora szkoły w celu podjęcia dalszych działań przewidzianych prawem.
  7. Odbiór dzieci następuje o godz. 13.30 z szatni szkolnej.
  8. W przypadku braku możliwości odbioru dziecka z przedszkola w ustalonych godzinach (sytuacje losowe) rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są do poinformowania o zaistniałej sytuacji oraz uzgodnienia innego sposobu odebrania dziecka. Dziecko do momentu stawienia się rodzica przebywa w świetlicy szkolnej.
  9. Dziecko rodziców pracujących może przebywać  w świetlicy szkolnej. Po zakończeniu zajęć o godz. 13.30 nauczyciel oddziału przedszkolnego przekazuje dziecko pod opiekę nauczycielowi świetlicy. Odbiór dziecka ze świetlicy szkolnej odbywa się na zasadach takich, jak odbiór z oddziału przedszkolnego.
  10. W miesiącach, gdy dzieci przebywają w ogrodzie przedszkolnym, nauczyciel wymaga od rodzica i dziecka, aby fakt odebrania był zaakcentowany przez wyraźne pożegnanie u nauczycielki mającej je pod opieką.

UPOWAŻNIENIE DO ODBIORU DZIECKA Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

1. Rodzice/prawni opiekunowie na początku roku szkolnego składają pisemne oświadczenie o osobach na stałe upoważnionych do odbioru dziecka z przedszkola.
  2. Upoważnienie pozostaje w dokumentacji szkoły. Może ono zostać w każdej chwili odwołane lub zmienione.
  3. Osobą upoważnioną do odbioru dziecka z oddziału przedszkolnego musi być osoba pełnoletnia.
  4. Osoba upoważniona w momencie odbioru dziecka z oddziału przedszkolnego powinna posiadać przy sobie dowód osobisty i okazać go na żądanie nauczyciela.

Za bezpieczeństwo dzieci w drodze do i z oddziału przedszkolnego odpowiadają rodzice/prawni opiekunowie lub upoważniona przez nich osoba pełnoletnia; na nich też spoczywa obowiązek przyprowadzania i odbierania dzieci.

INFORMACJA

W czasie trwania pandemii COVID -19 obowiązują przepisy z  zachowaniem reżimu sanitarnego nałożonego na placówkę przez odpowiednie organy.