WARTO CZYTAĆ

Dnia 29 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data 29 września jest nieprzypadkowa i odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania oraz nabywanie przyjemności z czytania i słuchania.

W naszej szkole Dzień Głośnego Czytania był znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do świata książki.  Szczególnie teraz, gdy telewizja i komputer pochłaniają coraz więcej czasu, trzeba podkreślać znaczenie wspólnej lektury.

Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III wysłuchali tekstu książki J. Porazińskiej „Szewczyk Dratewka”. Następnie wykonywali różne zadania związane z jej treścią. Nie mogło też  zabraknąć wspólnego tańca na weselu u Szewczyka. Drugoklasiści i trzecioklasiści zaprezentowali także przygotowane przez siebie fragmenty ulubionych książek.

Młodzież z klas IV-VIII zajęcia z języka polskiego rozpoczynała od głośnego przeczytania fragmentów z książek „Baśnie z czterech stron świata”, „Mikołajek w szkole” czy „Oskar i pani Róża”.

O zaletach czytania wiedzą wszyscy. Warto pamiętać, że czytanie rozbudza wyobraźnię oraz ciekawość świata, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole. Dzieci, którym rodzice czytają od dzieciństwa, szybciej same uczą się tej umiejętności. Głośne czytanie może być świetnym sposobem na rozwiązanie problemów wychowawczych. Obecnie można znaleźć książki, które opowiadają o przeróżnych problemach dzieci: tolerancji, pojawieniu się rodzeństwa, adaptacji w szkole czy przedszkolu. To genialna okazja do dyskusji i wyciągania wniosków z przygód książkowego bohatera. Dzieci, którym się czyta i które w efekcie same czytają dużo książek, są genialne w ortografii, tworzeniu własnych opowiadań, układaniu zdań,  można by wymieniać bez końca....Warto więc codziennie  sięgnąć po  ulubioną lekturę.

Zachęcamy wszystkich dorosłych: nauczycieli, rodziców, dziadków, ciocie i wujków, do głośnego czytania dzieciom przez cały rok. To my kształtujemy postawy i zainteresowania młodego pokolenia, my jesteśmy odpowiedzialni za ich rozwój i przygotowanie do dorosłego życia. Czytanie to jedna z dróg, dzięki której dziecku zostaną zaproponowane wzorce do naśladowania.

NA GÓRĘ