EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. To dobra okazja, by zwrócić uczniom uwagę, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się z ludźmi, którzy mieszkają w innych częściach naszego globu. Dzięki znajomości języków obcych mamy lepszy dostęp do wiedzy oraz większe możliwości poznawania nowych ludzi i zawierania przyjaźni. Nawet odległe zakątki świata mogą stać się nam bliższe, a zupełnie odmienne kultury bardziej zrozumiałe.

Z tej okazji zachęcamy naszych uczniów do podjęcia działań mających na celu promocję nauki języków obcych:

plakat przedstawiający zabytki różnych krajów

Konkurs międzyklasowy

Każda klasa przygotuje plakat promujący wybrane wspólnie z wychowawcą dowolne Państwo Europejskie. Plakat ma zawierać aspekty językowe tj. podstawowe zwroty w wybranym języku (np. dzień dobry, dziękuję, proszę) jak i ciekawostki  (kulturowe, geograficzne, zabytkowe). Technika wykonania dowolna. Minimalny format plakatu: A3.

powitania w różnych językach

Prezentacje językowe dla chętnych uczniów

Skorzystaj z dostępnych w Internecie narzędzi jak słowniki czy tłumacze. Przygotuj krótką prezentację w dowolnym języku europejskim. Podczas prezentacji w wybranym języku:

- Przedstaw się.

- Powiedz ile masz lat.

- Powiedz skąd jesteś.

- Policz od 1-10.

obrazek przedstawiający pociąg i nutki jako symbole piosenki anglojęzycznej

Rozśpiewane maluchy

Każda klasa wspólnie z nauczycielami języka angielskiego przygotowuje śpiew i inscenizację krótkiej piosenki anglojęzycznej.

Finał akcji - pod koniec tygodnia.

zdjęcie aplikacji tajnego agenta na telefonie

Każdego ucznia zachęcamy do zabawy i nauki z Aplikacją Językowych Wyzwań Tajnego Agenta! Wyzwania i quizy w niej zawarte zachęcają uczniów do korzystania z licznych możliwości ćwiczenia lub poznawania języka poza salą lekcyjną. W aplikacji można zwiedzać nowe miejsca i dalekie lądy, a wyzwania językowe dotyczą przeważnie codziennych sytuacji wymagających porozumiewania się. Szczegóły na stronie: https://edl.ecml.at/Activities/Languagechallengeapp/tabid/3225/Default.aspx

Zapraszamy do galerii Europejskiego Dnia języków: